Tiszta őrület!
Hangunkkal végre a kommunikáció magasabb szintjére értünk el és ennek eredményeképpen bekerültünk a Napi Ász 2008. szeptember 6. szombati számába, amely egészen nyilvánvalóan szélesebb információs platformot jelent.
és természetesen az eredeti:
Bigatton veszélyes házai Miskolcon
Szörnyű tragédia rázta meg Miskolc város polgárait a közelmúltban. Az évtizedek óta elhanyagoltságukról tanúskodó belvárosi házak egyikéről leszakadó kőbábu kioltotta a szerencsétlen pillanatban éppen arra haladó járókelő életét.
Mivel a forgalmas Széchenyi, azaz „Fő" utca járókelői közül bárki lehetett volna áldozat, ezért a rettenetes eset után elkezdődött a már szokásosnak nevezhető egymásra mutogatás a felelősséget illetőleg, holott a balesetet éppen egy magántulajdonban levő ingatlan, vagyis annak állapota okozta.
A közvélemény már rutinból az önkormányzatot támadja és e csőlátás következtében a valódi felelősökről soha nem esik szó, pedig mindennap elhaladunk ezen épületek előtt nem is sejtve, hogy akár mi is szerencsétlenül járhatunk.
Ismerjük meg tehát az egyik ingatlantulajdonos évtizedes tevékenységét Miskolcon, aki jellemzően a gyalázatos állapotú ingatlanjairól vált hírhedtté az elmúlt években.
A Miskolci Vendéglátóipari Vállalat 1991. december 15-én társasági szerződést kötött Bruno Bigatton olasz állampolgárságú fagylaltossal, mely szerződés értelmében az állami vállalat és az olasz állampolgár egy közös kft.-t létesített, ahová a vállalat apportként vitte be a vállalat ingatlanainak egy részét, míg a kft. olasz társtulajdonosa készpénzt tett a közös kft.-be.
De mennyit is?
Az apportálás során bevitt egyes vagyonelemek értékét a közös kft. könyvvizsgálója hagyta jóvá, és ezen értékeléseket az Állami Vagyonügynökség sem kifogásolta meg, jóllehet első ránézésre is irreálisan alacsony értékek kerültek megállapításra.
Csak néhányra utalva: - a miskolci működő cukrászüzemet százezer forintra, - a miskolci működő fagylaltporüzemet százezer forintra, - a Miskolc belvárosának legközepén fekvő 44 szobás, 2 éttermes Arany Csillag Vendéglátó Házat 4 millió forintra, - a Miskolctapolcán lévő 56 szobás Lidó szállodát 4 millió forintra becsülték.
1991-ben a hivatásos ingatlanforgalmi szakértő a 4 millió forint helyett több mint tízszeres, 41,8 millió forintos forgalmi értéket mutatott ki, így ennél az egy tételnél az államot vagyonvesztés útján mintegy 38 millió forint kimutatható kár érte. Az ÁVÜ azonban nemcsak jóváhagyta az ilyen értékeken való apportálást, de azt is előírta, hogy az olasz partner köteles azokat magához váltani.
Az olasz persze ennek örömmel és azonnal eleget is tett, így ezek az addigi állami tulajdonok az Állami Vagyonügynökség egyenes utasítására kerültek tizedáron külföldi tulajdonba.
Minthogy ez az apportálás összesen 6 vállalati bérleményt és 10 vállalati ingatlantulajdont érintett, összességében ennél az egyetlen vidéki cégnél valószínűsíthető többszáz milliós kár érte a magyar államot.
Ez tiszta őrület!
Mindennek tetejébe sok ingatlan a belvárosban található, borzasztóan anyátlan és életveszélyes állapotban. Tragédiának kellett történnie ahhoz, hogy észrevegyük, hogy napi veszélynek van kitéve a belvárosi sétáló utcák közönsége.
Reméljük, hogy egy esetleges további tragédia elkerülhető lesz, amikor a magántulajdonban lévő épületek kezelői komolyan szem előtt tartják majd a régi épületek karbantartási hiányosságaiból következő állapotromlások emberi egészségre káros hatásainak valós tényét.